Sieťové kamery - IP


Sieťové kamery boli vo svojich počiatkoch myslené a využívané skôr ako web kamery určené na zobrazovanie objektov v počítačových sieťach alebo cez internet. Ich pozícia sa však v posledných rokoch zásadne zmenila. Sieťové kamery sa vyrovnali analógovým kamerám  a v mnohých dôležitých parametroch ich už prekonávajú.


  • sieťová kamera
  • Výhody sieťových kamier a IP technológie

  • okrem splnení základných požiadaviek na klasický kamerový systém, ako je ochrana pred krádežami, ochrana a bezpečnosť obsluhy a zlepšenie riadenia obchodu, môžu sieťové videotechológie súčasne poskytovať aj doplnenie dohľadového systému o počítanie zákazníkov a z toho plynúce vytváranie štatistík, alebo spúšťanie alarmu za určitých, Vami definovaných podmienok.
  • sieťové kamery AXIS využívajú technológiu "Progresive scan", vďaka čomu dokážu zachytiť pohybujúce sa objekty v jednom okamihu a jasnejšie než analógové kamery. 
  • sieťové kamery s vysokým rozlíšením poskytujú viac detailov a môžu pokryť väčšiu plochu, než analógové kamery. Pre prípad, kde je potrebné použiť špeciálne kamery (PTZ dome, termovízia, nočné videnie a pod.) sú k dispozícii IP video servery s kompresným výkonom až 110 snímok za sekundu. Výhodou je, že aj ovládanie kamier sa vykonáva cez Ethernet.
 
  • samozrejmosťou sieťových kamier je aj poskytovanie funkcie, ktorú v analógových kamerách nemožno zrealizovať (digitalizáciu, kompresiu obrazu, detekciu a inteligenciu ovládania). Tieto možnosti sieťových kamier sa síce odrazia na cene, na druhej strane už nie sú potrebné špeciálne monitory, multiplexy a video rozvody. Ak má firma vybudovanú LAN je to lacnejšie, ak nemá, je rozumnejšie vybudovať univerzálnu sieť na prenos informácií.
  • ďalšou z mnohých výhod sieťových kamier je, že prenos zvuku rešia jeho zdigitalizovaním priamo v kamere, synchronizáciou s obrazom (MJPEG) alebo integráciou priamo do video streamu (MPEG4) a poslaním na monitorovanie alebo záznam do siete. Audio môže byť plne obojsmerné na vzájomnú komunikáciu s monitorovaným objektom. Takéto možnosti sú veľmi rýchlo aplikovateľné a lacné, ale len so sieťovými kamerami.
  • pri sieťovom monitorovaní zakóduje kamera signál pred odoslaním, aby nebolo možné video sledovať alebo s ním manipulovať. Systém môže byť nastavený na autentifikáciu pripojenia pomocou kryptovaných certifikátov, ktoré akceptujú len určené sieťové kamery. Sieťová kamera zároveň môže pridať do obrazu zakódovanú informáciu o snímke, čase, mieste, používateľovi, alarme, podľa požiadaviek na dôkazový materiál.
  • sieťové kamery majú štandardne zabudovanú funkciu detekcie pohybu a správu externých alarmov. Kamera tak môže rozhodnúť kedy sa pošle video, s akou frekvenciou, v akom rozlíšení, kedy pošle alarm a ktorému z operátorov. Navyše vysoká kvalita snímok vedie k ľahšej identifikácii ľudí alebo udalostí.

  • Sme je partnerom firmy CANEX connections, s.r.o., ktorá je európskym distribútorom firmy AXIS communications AB. Švédska firma AXIS communications AB je svetový líder v predaji sieťových video produktov. Už od roku 1984 vytvára riešenia, ktoré pridávajú na hodnote počítačovým sieťam a od roku 1996 sa špecializuje na oblasť sieťového videa. Je autorom prvej IP kamery na svete (1996), čím získal technologický náskok a je svetovo uznávanoou jednotkou v oblasti IP monitoringu. V súčasnosti je vo svete nainštalovaných viac ako 1 000 000 sieťivých kamier a video serverov zn. AXIS.